E-źródła

cid:image009.png@01D5C154.47EEBEA0 DOSTĘP CZASOWY - TYLKO DO 30.06.2020

Pełnotekstowa wersja bazy RILM Abstracts of Music Literature obejmuje pełną zawartość bazy bibliograficznej RILM oraz ponad 200 czasopism pełnotekstowych z ponad 50 krajów, w tym 90 czasopism pełnotekstowych niedostępnych w żadnej innej kolekcji. Ponadto, wśród zasobów znajdziemy obszerną kolekcję książek, biografii, rozpraw, filmów i materiałów video. Najważniejsze czasopisma zawarte w bazie to m.in: American Music Research Center Journal, Research and Issues in Music Education (RIME), Muzyka: Kwartalnik poświęcony historii i teorii muzyki, Recherches sur la musique française classique, Rivista di analisi e teoria musicale, Kieler Beiträge zur Filmmusikforschung, Canadian Music Therapy Association Journal, Music archaeological bulletin/Bulletin d'archéologie musicale. Neue Zeitschrift für Musik, Journal of Film Music i wiele innych. Baza jest podstawowym narzędziem do prowadzenia studiów i badań w zakresie muzyki i dziedzin pokrewnych.
 
Więcej informacji nt. samej bazy oraz pełną listę tytułów zawartych w RILM Abstracts of Music Literature with Full Text znajdą Państwo pod adresem: https://www.ebsco.com/e/products-and-services/research-databases/rilm-abstracts-of-music-literature-with-full-text.

Baza dostępna w sieci uczelni oraz zdalnie. Aby otrzymać LOGIN I HASŁO, wystarczy napisać mail do biblioteki.  


Platforma IBUK Libra to e-czytelnia udostępniająca książki 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca.

W ramach platformy zakupiony został dostęp do 82 publikacji o tematyce muzycznej i muzykologicznej, są wśród nich także książki z dziedziny estetyki i pedagogiki muzycznej. Mamy również dostęp do 184 publikacji darmowych. Wejście do bazy odbywa się przez przeglądarkę WWW.

Dostęp do wykupionych przez Uczelnię treści jest możliwy bez logowania z sieci UMFC (także z Dziekanki) oraz – po zalogowaniu i wpisaniu indywidualnego kodu PIN – z dowolnego miejsca. Aby otrzymać kod PIN wraz z instrukcją korzystania z bazy, wystarczy napisać mail do biblioteki.

 


Academica to projekt prowadzony przez Bibliotekę Narodową. Jest to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna – innowacyjne narzędzie pozwalające na udostępnienie w bibliotekach na terenie całego kraju. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych czytelnicy mają możliwość natychmiastowego dostępu we własnej bibliotece do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.

Przeglądać katalog i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, można z dowolnego komputera z dostępem do Internetu na stronie academica.edu.pl. Publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać W CZYTELNI UMFC na przeznaczonym do tego celu komputerze.

ACADEMICA.EDU.PL oferuje:

 • pełnotekstowe przeszukiwanie milionów publikacji;
 • możliwość rezerwacji i przeglądania publikacji chronionych prawem autorskim na terminalu Academiki w Czytelni UMFC;
 • nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim oraz udostępnionych w modelu Open Access;
 • możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend!

 Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki oraz w ulotce.

Zapraszamy serdecznie!

 


 

Dostęp do bazy nut Music online: Classical Scores Library

Biblioteka nutowa subskrybowana przez UMFC, zawierająca ok. 50 000 materiałów nutowych. Dostęp do bazy możliwy jest w ramach sieci komputerowej UMFC.

Licencja wydawcy pozwala na korzystanie z bazy, w tym drukowanie nut, do celów naukowych i dydaktycznych.

Użytkownicy mogą zakładać sobie indywidualne konta, a dzięki nim:

 • tworzyć zestawienia wybranych nut opatrując je komentarzami i linkami do innych zasobów internetowych;
 • udostępniać własne zestawienia innym (np. wybranej osobie/grupie studenckiej lub całej społeczności UMFC).

Bazę można przeglądać według wielu kryteriów, istnieje również możliwość drukowania nut w niej zawartych.

Instrukcja korzystania z tego źródła znajduje się w zakładce SZKOLENIA.

Dla studentów i pracowników UMFC istnieje możliwość zdalnego dostępu do bazy spoza sieci UMFC. W celu uzyskania danych do logowania prosimy o kontakt z czytelnią lub wysłanie maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Jest to jedno z najlepszych dostępnych źródeł informacji z zakresu światowej muzyki.

Baza zawiera pełne teksty z następujących publikacji:

 • The New Grove Dictionary of Music and Musicians, 2nd edition (29 volumes, 2001)
 • The New Grove Dictionary of Jazz, 2nd edition (3 volumes, 2002)
 • The New Grove Dictionary of Opera (4 volumes, 1992)
 • The Norton Grove Dictionary of Women Composers (1 volume, 1994)
 • The Grove Dictionary of American Music, 2nd edition (8 volumes, 2013; in process)
 • The Grove Dictionary of Musical Instruments, 2nd edition (5 volumes, 2014; in process)

Baza jest też na bieżąco uzupełniana o nowe artykuły.

Dostęp do bazy możliwy jest ze wszystkich urządzeń podłączonych do sieci uczelni (także po wi-fi).


  Dostęp do kolekcji MUSIC

JSTOR to baza zawierająca pełnotekstowe książki i czasopisma z różnych dziedzin. UMFC wykupiło kolekcję MUSIC, w której znajduje się ponad 100 tytułów muzycznych i muzykologicznych czasopism zagranicznych (głównie w języku angielskim). 

Tytuły czasopism w ramach kolekcji znajdują się na stronie: http://about.jstor.org/content/music#tab-title-list. Dostęp do pełnych tekstów można uzyskać po kliknięciu w linki prowadzące do wybranych czasopism, znajdujące się w załączonej liście tytułów. Należy pamiętać, że w baza zawiera nie zawiera roczników bieżących - dostępny zakres roczników czasopism jest podany przy każdym tytule.

Użytkownicy mogą również skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na głównej stronie JSTOR http://www.jstor.org/ . Domyślnie przeszukiwany jest zakres tekstów w ramach wykupionej kolekcji, jednak po lewej stronie listy wyników wyszukiwania istnieje możliwość rozszerzenia zakresu wyszukiwania. Po takim rozszerzeniu tylko niektóre teksty będą możliwe do przeczytania i wydrukowania.

Dostęp do bazy tylko z komputerów podłączonych do sieci UMFC.


  Dostęp do bazy nagrań Naxos Music Library

Naxos Music Library jest obszerną bazą nagrań z muzyką klasyczną, zawierającą ponad 126 tys. albumów muzycznych. Pliki dźwiękowe są dostępne na zasadzie streamingu w ramach sieci komputerowej UMFC.

UMFC ma wykupionych 5 licencji na jednoczesne korzystanie z bazy. Dlatego po zakończeniu słuchania należy koniecznie wylogować się z bazy NAXOS wybierając na górze ekranu przycisk Log-Out, zwalniając tym samym dostęp dla innego użytkownika.


 

   Dostęp do bibilioteki dźwiękowej UPRIGHT MUSIC

Biblioteka dźwiękowa UPRIGHT MUSIC oferuje szeroki wybór nagrań, przydatnych podczas pracy nad ilustracją muzyczną. Bazę można przeglądać, przeszukiwać według słów kluczowych, okresów historycznych, gatunków muzycznych, instrumentów, regionów geograficznych itp.

Dla studentów UMFC dostęp jest darmowy do celów dydaktycznych. W przypadku chęci użycia nagrań w innym celu, należy uzyskać licencję.

Odsłuchiwanie możliwe jest bez logowania, natomiast po zalogowaniu pliki można pobierać. Login i hasło można uzyskać, kontaktując się z Fonoteką


Czasopismo zajmuje się problemami edukacji i kultury muzycznej. Na jego łamach publikowane są artykuły publicystyczne, dydaktyczno-metodyczne, eseje, rozprawy i refleksje naukowe, wywiady, informacje, polemiki oraz recenzje książek i multimediów. Ważnym elementem periodyku jest dodatek muzyczny z nutami dla amatorskiego uprawiania muzyki.

Na stronie internetowej dostępne są wszystkie numery czasopisma, które ukazały się po 2003 roku oraz nuty piosenek, opracowań wokalno-instrumentalnych i instrumentalnych, nagrania utworów muzycznych przeznaczone do edukacji muzycznej dzieci i młodzieży; wybrane artykuły; testy dydaktyczne z zakresu edukacji muzycznej; relacje z wydarzeń organizowanych przez redakcję czasopisma. Dostępna jest też baza danych zawierająca skatalogowane wszystkie artykuły zamieszczone w czasopiśmie od 1957 roku oraz wszystkie materiały nutowe. Bazę można przeszukiwać według tytułów, autorów, słów kluczowych, działów czasopisma, formy artykułu oraz numeru czasopisma.

 

 


Dostęp online do prenumerowanych czasopism zagranicznych (tylko z komputerów w UMFC):

 

MEDICAL PROBLEMS OF PERFORMING ARTISTS (roczniki: 1986-2020)

 

Click to view a larger image.

19th CENTURY MUSIC

(roczniki 2001-2020)*

COMPUTER MUSIC JOURNAL

(roczniki: 1999 - 2020)*

   
   Music analysis cover

TEMPO

(roczniki: 2003 - 2020)*

MUSIC ANALYSIS

(roczniki: 1999 - 2020)*

   
   

EARLY MUSIC

(roczniki: 1996 - 2020)*

 

* Starsze roczniki czasopisma dostępne są w bazie JSTOR.

 


Dostęp z komputerów UMFC do nauko­wych baz danych w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki 

Wśród baz, w których można znaleźć materiały o tematyce muzycznej znajdują się: 

 

SpringerLink to baza czasopism, książek i rozdziałów z książek wydawnictwa Springer Verlag. Obejmuje dziedziny nauk przyrodniczych, technicznych, medycznych, ale również humanistycznych i społecznych. Możliwe jest przeszukiwanie bazy, ale dostęp do niektórych materiałów jest ograniczony. 

 

EBSCOhost to zestaw baz o różnej tematyce. Między innymi umożliwia przeszukiwanie naukowej, multidyscyplinarnej, pełnotekstowej bazy danych Academic Search Complete, która zawiera ponad 8 500 czasopism pełnotekstowych, z czego 7 300 stanowią pozycje recenzowane naukowo. Oprócz pełnego tekstu baza zawiera indeksy i abstrakty ponad 12 500 czasopism i przeszło 13 200 publikacji, w tym monografii, raportów, materiałów konferencyjnych itd.

 

Web os Science to pakiet baz danych produkowanych przez firmę Thomson Reuters. Obejmuje podstawowe indeksy cytowań.

Godziny otwarcia

Czytelnia:  
poniedziałek - piątek: 9:30 - 18:30
   
Wypożyczalnia:  
poniedziałek: 9:30 - 17:00
wtorek - piątek: 9:30 - 18:30
   
Fonoteka:  
poniedziałek, środa, czwartek: 9:30 – 15:30
   
wtorek, piątek: 9:30 - 15:30
  16:00 - 18:30